Premiership 2026 · Matchday 4
Heart of Midlothian
vs
St. Johnstone
Avspark Sat 29 aug · 16:00 CEST
Nedräkning — : — : —

Speltips Heart of Midlothian vs St. Johnstone 29/08

AI-konsensus

Speltipskonsensus: Heart of Midlothian vs St. Johnstone

Our AI models are analysing Heart of Midlothian vs St. Johnstone right now — picks and consensus will appear here as soon as the first predictions land.

18+ · Villkor gäller · Odds kan ändras · Spela ansvarsfullt
Heart of Midlothian
4-2-3-1
Förväntad · officiell källa
11
Landry Kabore
15
McPake
10
Braga
7
Miller
16
Spittal
12
Renaud
5
McCart
17
Findlay
6
McEntee
23
Altena
1
Reus
Bänken (13)
Christian Dahle Borchgrevink · Sabri Guendouz · James Wilson · Tomas Magnusson · Sabah Kerjota · Ryan Fulton · Rogers Mato · Amadou Ba-Sy · Laurent Mendy · Ageu · Malachi Fagan-Walcott · Stephen Kingsley · Craig Halkett
Tränare · Wouter Vrancken
Inför matchen

Inför matchen: Heart of Midlothian vs St. Johnstone

AI-skriven förhandstext · uppdaterad 2026-08-24 18:46 UTC

Hearts jagar ny energi hemma mot St. Johnstone på Tynecastle

Lördag eftermiddag på Tynecastle Park tar Heart of Midlothian emot St. Johnstone i Premiership på den fjärde omgången. Då båda lagen vill få ordning på spelet tidigt i ligan lovar drabbningen en taktiskt präglad kamp mellan hemmalagets offensiva entusiasm och gästernas försvarsdisciplin.

Expected lineups and team news

Båda tränarna ser ut att ha fulla trupper att tillgå, utan några tyngre avbräck rapporterade från något håll. Heart of Midlothian förväntas ställa upp med ett offensivt rustat manskap anfört av Pierre Landry Kabore, Claudio Braga och Calvin Miller i den sista tredjedelen.

St. Johnstone väntas svara med en balanserad elva och litar till anfallstrion med Josh Fowler, Ruari Paton och Jamie Gullan. Defensiven, med målvakten Toby Steward i spetsen, ställs inför uppgiften att hålla koll på hemmalagets offensiva rörelsemönster under matchen igenom.

St. Johnstone
4-2-3-1
Förväntad · officiell källa
9
Fowler
99
Paton
10
Gullan
11
Stanton
8
Holt
42
McAlear
14
Foulds
3
Diabate
5
Mitchell
33
Smith
1
Steward
Bänken (9)
Morgan Boyes · Taylor Steven · Jack Baird · Louis Lloyd · Kai Fotheringham · Daniel Finlayson · Ross Sinclair · Logan Chalmers · Macaulay Tait
Tränare · Simo Valakari

Officiella förväntade startelvor från datakällan. Låses som bekräftade ~1 h före avspark.

Alla tips

Vad varje AI-modell valde för Heart of Midlothian vs St. Johnstone

Varje spel från varje modell, marknad för marknad — med oddsen de tog.

Modell
1X2
O/U
BTTS
AH
GS
CS
Gemini
+1.0% ROI
·
·
·
·
Aktuell form

Formen för Heart of Midlothian och St. Johnstone

De tio senaste matcherna för varje lag.

Heart of Midlothian
4
Segrar
2
Oavgjorda
4
Förluster
19
Gjorda
21
Insläppta
1
Hållna nollor
7
BTTS
  • 20 aug CON Heart of Midlothian2–2Rapid Wien D
  • 16 aug LEA Heart of Midlothian6–2Inverness CT W
  • 13 aug EUR Heart of Midlothian1–1Benfica D
  • 9 aug PRE Heart of Midlothian4–0Dundee United W
  • 6 aug EUR Benfica6–1Heart of Midlothian L
  • 1 aug PRE Aberdeen2–1Heart of Midlothian L
  • 28 jul CHA Heart of Midlothian0–2Sturm Graz L
  • 21 jul CHA Sturm Graz4–0Heart of Midlothian L
  • 17 jul FRI Heart of Midlothian2–1Rayo Vallecano W
  • 14 jul FRI Arbroath1–2Heart of Midlothian W
St. Johnstone
7
Segrar
1
Oavgjorda
2
Förluster
22
Gjorda
8
Insläppta
5
Hållna nollor
3
BTTS
  • 8 aug PRE St. Mirren1–0St. Johnstone L
  • 2 aug PRE St. Johnstone4–3Kilmarnock W
  • 25 jul LEA St. Johnstone1–1East Fife D
  • 21 jul LEA Inverness CT1–0St. Johnstone L
  • 18 jul LEA St. Johnstone3–0Greenock Morton W
  • 14 jul LEA Linlithgow Rose0–2St. Johnstone W
  • 11 jul FRI Cove Rangers2–4St. Johnstone W
  • 4 jul FRI Montrose0–3St. Johnstone W
  • 30 jun FRI Forfar Athletic0–4St. Johnstone W
  • 1 maj CHA Ayr United0–1St. Johnstone W
Inbördes möten

Heart of Midlothian vs St. Johnstone · last 10 meetings

10Segrar Heart of Midlothian
0Oavgjorda
0Segrar St. Johnstone
14 maj ’25 Heart of Midlothian 2 – 1 St. Johnstone Premiership Relegation Group
23 feb ’25 St. Johnstone 1 – 2 Heart of Midlothian Premiership
22 dec ’24 Heart of Midlothian 2 – 1 St. Johnstone Premiership
2 nov ’24 St. Johnstone 1 – 2 Heart of Midlothian Premiership
7 feb ’24 St. Johnstone 0 – 1 Heart of Midlothian Premiership
25 nov ’23 Heart of Midlothian 1 – 0 St. Johnstone Premiership
5 aug ’23 St. Johnstone 0 – 2 Heart of Midlothian Premiership
4 mar ’23 Heart of Midlothian 3 – 0 St. Johnstone Premiership
28 dec ’22 St. Johnstone 2 – 3 Heart of Midlothian Premiership
28 aug ’22 Heart of Midlothian 3 – 2 St. Johnstone Premiership